|
#120ABL15021
Asanti ABL15-24906335CH Black Label Series Wheel, 24 x 9
$709.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 6x135 mm |
| Wheel Backspace | 6.38" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAsanti ABL15-24906335CH Details
Asanti ABL15-24906335CH Details
Crafted to absolute perfection. Asanti Wheels offers world class luxury wheel packages for hundreds of makes and models. With a multitude of custom designs, endless amount of finish options, in sizes from 20"-24"; your options are truly limitless in the pursuit to define your style. Discover the world of exquisite class and elegance with Asanti Wheels. Make your statement known. Set your ride apart from the pack with a unique set of Asanti Wheels.
- Features a Chrome Finish
- Wheel diameter of 24 inches with a width of 9 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
Asanti ABL15-24906335CH Specifications
Asanti ABL15-24906335CH Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | ABL15-24906335CH |
| Brand | Asanti |
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 6x135 mm |
| Wheel Backspace | 6.38" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 35 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.000" - 6.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| Bolt Pattern | 6 on 135mm |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 45 lbs. |
| Load Capacity | 2500 lbs. |
| Notes | Chrome Plated |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 885463217178 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Warranty | 1-year on wheel finish |
| Lug Nuts Included | No |
| Offset | 35" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2003-2014 Ford Expedition
2004-2018 Ford F-150
2004-2018 Ford Lobo
2006-2014 Lincoln Mark LT
